Facebook Haber Kaynağı (News Feed) Nasıl Çalışıyor?

Facebook hesabınızı açtığınızda karşınıza ilk çıkan haberlerin sayfanıza otomatik olarak düştüğünü mü düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse ciddi bir yanılgı içindesiniz. Özellikle bir markanın sosyal medya hesaplarını yönetiyor ya da dijital pazarlama süreçlerinde görev alıyorsanız aşağıdaki bilgiler ışığında önünüzde yeni yollar açılabilir.Haber kaynağını (news feed) oluşturan bu içerik / haber akışı arka planda çalışan bir algoritma tarafından belirleniyor. Daha açık ifade edersek; arkadaşlarınızın her hareketini sayfanızda görmüyorsunuz, Facebook sizin için önden bir optimizasyon gerçekleştiriyor. "EdgeRank" denen bir algoritma sayesinde gerçekleştirilen bu optimizasyonun amacı kullanıcıların içerik yağmuruna tutulup işin içinden çıkamaz hale gelmelerini engellemek (Twitter için ilham kaynağı olabilir). Her Facebook kullanıcısının ortalama 130 arkadaşı olduğunu düşünürsek, son derece yerinde bir yaklaşım.

Gelelim EdgeRank'in nasıl çalıştığına*;

2010 baharında açıklanan bu sistem, arkadaşlarınız tarafından üretilen içeriği belli ölçütlere göre önem sırasına sokuyor. Bir anlamda Google'ın arama sonuçları için yaptığı hesabın (pagerank) benzerini Facebook kullanıcı özelinde paylaşımlar (edgerank) için yapıyor. Her iki durumda da işin özü ilk seferde ve hızla kullanıcı için en anlamlı sonucu göstermek. Hesaplamada kullanılan üç ölçüt var:

Yakınlık - Ağırlık - Zaman (Y.A.Z)

Yakınlık (affinity), sizin bir kişiyle ilişkinizin yoğunluğunu ifade ediyor. Bir arkadaşınızla sık sık mesajlaşıyor veya birbirinizin içerikleriyle etkileşim içinde oluyorsanız bu kişiyle aranızdaki yakınlık değeri yüksek olacaktır.

Ağırlık (weight), söz konusu içeriğin türü ve bu içeriğin aldığı toplam etkileşimleri ifade ediyor. Video, fotoğraf ya da durum güncellemesi arasında ve bunlara gelen yorum, beğen ya da etiketleme etkileşimleri arasında farklar var. Hangisinin daha ağırlıklı olduğu kesin olarak bilinmese de, yorumların beğenmeye göre daha ağırlıklı olduğu yönünde genel bir kanı olduğunu söyleyebiliriz.

Zaman (time) ise temel olarak kronolojik sıralamayı ifade eden faktör. Bir paylaşım eskidikçe zaman çarpanı da düşüyor.

Özetlersek; sizin ve arkadaşlarınızın Facebook üstündeki tüm hareketleri, haberdar olma, paylaşma ve yayma ağınızı karşılıklı olarak sürekli etkiliyor. Yani siz ve çevreniz süreç içinde tıpkı bir ekosistem gibi birbirinizin yaşam alanınızı belirliyor ve buna göre sürekli dönüşüyorsunuz.

İşin bir de Facebook dışındaki mecralarla olan iletişim ve etkileşimi şekillendiren Open Graph kısmı var ki onu da bir başka yazıda ele alırız.

* Kaynaklar: www.techcrunch.com, http://apps.facebook.com/feightlive/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz