Sosyal Ağ Puanın Kadar Konuş!

Çok yakın bir gelecekte iş başvurularınız, derneklere / kulüplere üyelik başvurunuz hatta çıkma teklifleriniz sosyal ağ etki puanınıza göre sonuçlanırsa hiç şaşırmayın. Özellikle pazarlama stratejileri için pek çok firma yüksek puana sahip kişileri hedeflemeye başladı bile.Sosyal ağların günlük hayat ve ilişkiler üstündeki etkisi artmaya devam ederken, bu etkinliklerin ölçülmesi ve puanlandırılması sonucu da kaçınılmaz olarak karşımıza çıktı. Klout, PeerIndex gibi araçlar belli başlı sosyal ağlar üstündeki etkinliğinizi çeşitli algoritmalar kullanarak ölçüyor ve size bir puan veriyor. Özetle, sosyal ağ evrenindeki itibarınız ve gücünüz ölçülüyor.

Arkadaş / takipçi sayınız, entry sıklığınız, retweet / mention / like / comment gibi etkileşimleriniz vb. faktörlerin kullanıldığı bu hesaplamalar sadece bir oyundan mı ibaret yoksa hayatınıza doğrudan yansıyacak sonuçları var mı?

Bugün henüz somut etkilerini yaşamadığımız için bu hesaplamaların önemini fark etmemiş olsak da, çok yakında bir iş başvurunuz Klout puanınız 20+ olmadığı için reddedilebilir. Dijital devrimin diğer pek çok aşamasında olduğu gibi bu noktada da bir taraftan özgürleşme ve eşitlenme gibi olumlu sonuçlar görülürken, diğer yandan özel hayatın izlenmesi, kayıt altına alınması ve en önemlisi insan deneyiminin biricik oluşunun yadsınması gibi kabul edilemez sonuçlar da ortaya çıkacak gibi görünüyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz