Google+ Hangisini Tehdit Ediyor: Facebook mu Twitter mı?

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftadan beri sosyal ağ dünyası büyük bir çalkantı içinde. Google yeni sosyal ağ uygulaması Google+ için az sayıda kullanıcı için davetiyelerle ortaya çıkınca, zaten bir süredir Web hâkimiyeti için çarpışan iki büyük gücün - FB & Google - savaşının kızışacağı yolunda yorum ve analizler yapıldı.

Google için sosyal ağ dünyasına Buzz veya MySpace ölçeğinin çok ötesinde bir hamleyle girmenin kaçınılmaz olduğu, Facebook'un 750 milyon kullanıcısıyla huzur ve para dolu günlerinin böyle kolayca sürüp gidemeyeceği tahmin ediliyordu. Ne var ki Google+ ile yaşanan bu son gelişme sanılanın aksine Facebook'un değil Twitter'ın sonunu getirebilir.

Bu ihtimali düşünmeme yol açan iki sebepten biri Google+'ın genel yapısı (ayrıntıları aşağıda ele alacağım), diğeri de geçtiğimiz gün Google'ın Twitter ve birkaç benzeri kaynaktan içerik sorgulmaya yarayan Real Time Search özelliğini dondurmuş olması.

Google+ için yapılan yorumlardan çıkardığım (maalesef davetiye bulamadım) en temel özellik bağlantıdan çok takip mantığına dayanması oldu. Yani Google+ etkileşimi kişisel temas üstünden değil kamusal görünürlük üstünden kuruyor. Her ne kadar "Circles" özelliğiyle şebekenizdeki insanları istediğiniz gibi gruplara, kümelere ayırabiliyor olsanız da (bu özelliğiyle Facebook'un epey önüne geçecek gibi) temel işleyiş Facebook'tan çok Twitter'a benzer gibi görünüyor.

Bu noktada Twitter'ın Facebook'a oranla çok daha kırılgan olduğunu, dolayısıyla ilk aşamada daha cazip bir av haline gelebileceğini de ekleyelim. Örneğin, 50 FB arkadaşı olan bir kişi düşünün; bu kişi sadece yakın çevresiyle iletişim içinde olmaktan ve bu sayıyı bu seviyede tutmaktan rahatsızlık duymaz. Kullanımda da herhangi bir sorunla karşılaşmadıkça FB onun için son derece ideal bir mecra olmayı sürdürür. Oysa Twitter kullanıcısı takipçi sayısını düzenli olarak arttıramaz, etkileşimi daha kaliteli hale getiremez ve sadece günde yüzlerce Tweet okumaya çalışan insan durumuna düşerse sıkılıp terk etme olasılığı yüksektir. Buna ek olarak, etkin bir Twitter kullanıcısı olmak için FB'ye göre epey sofistike kaçan bir jargon ve sözdizimi kullanmak zorunda olduğumuzu da unutmayalım.

Günde 200 milyon Tweet sınırına ulaşan ve 20 milyon kullanıcı barajını geçen Twitter büyümesine büyüyor ama yaratacısı olarak bilinen Jack Dorsey'nin tekrar iş başına geçmesi de bu bahsettiklerimiz ve kendini geliştirme konusundaki göreli yavaşlığından ötürü olsa gerek.

Özetle; sanılanın aksine çanlar Facebook için değil Twitter için çalıyor olabilir!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz