Yeni Pazarlama Paradigması: ZMOT

Pazarlama dünyası bir süredir köklü bir değişiklik geçiriyor. Türkiye'de henüz tam anlamıyla farkına varılmamış olan bu süreç Amerika başta olmak üzere son birkaç yıldır hızla ilerliyor.

Ortaya çıkan yeni duruma ve buna bağlı yeni paradigmaya verilen genel isim ZMOT (Zero Moment Of Truth) yani "gerçeğin sıfır ânı".  ZMOT* kavramıyla işaret edilen, kişiyi satın alma eylemine götüren karar alma anında olup bitenler.

Bundan önce, satın alma sürecinde üç temel noktadan bahsediliyordu:

Uyaran - Satın alma (gerçeğin ilk ânı) - Kullanım (gerçeğin ikinci ânı)Oysa ZMOT kavramıyla birlikte yeni bir paradigma oluşuyor. İnsanlar ürünle karşılaşıp satın almayı düşündükleri o anda ellerini uzatıp ürünü raftan almıyorlar. Artık eller önce akıllı telefonlara veya evden çıkmadan önce bilgisayara uzanıyor. Tüm pazarlamacıların doyumsuz bir şehvetle yönlendirmek istedikleri o karar ânından önce gelen artık gerçeğin sıfır ânı yani ZMOT.Bu yeni dönemde tüketici ürünü ya önceden ya da ürünle karşılaştığı anda araştırıyor, sayısız kaynaktan topladığı verileri değerlenidrmeye alıyor. Dolayısıyla sadece reklamlarla ya da daha genel anlamıyla geleneksel pazarlama yöntemleriyle satışa gitmek kolay hatta mümkün değil.

Pazarlama planlarının en tepesinde artık tüketici sizin ürününüzü dijital ortamda aradığında karşısına en doğru ve ilgili içerikle çıkmak olmak zorunda. Bu da hızla content marketing yaklaşımına geçmeyi gerektiriyor.

Şirketler kendi sahip oldukları mecralardaki içeriği özenle hazırlamalı, alternatif içerikler sunmalı ve kendi kontrollerinde olmayan mecralara da dikkatle eğilmeli, buraları takip etmeli. Pazarlamacılar tüketicinin nasıl bir reklam filminden etkileneceğine odaklanmaktan çok, dijital ortamda ürünü nasıl aradığını ve ürün hakkında ne tür bilgilerle karşılaştığını düşünmeliler.

* Görseller konuyla ilgili videodan alınmıştır. Videoyu izlemek için bu linki kullanabilirsiniz.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz