2012 İçin Dijital Pazarlama Bütçe Tahminleri [ARAŞTIRMA & INFO-GRAFİK]

Dijital pazarlamanın baş role ne zaman soyunacağı bir süredir en çok konuşulan, tahmin edilmeye çalışılan konuların başında geliyor. En çok üstünde durulan ölçüt ise pazarlama bütçelerinin ne kadarının dijitale ayrılacağı. Tahmin yöntemleri muhtelif, araştırmalar ardı ardına yayınlanıyor. Türkiye için maalesef böyle ayrıntılı ve kapsamlı verilere henüz ulaşamasak da, küresel trendlerin çok dışında kalmayacağımıza göre dünya geneline ilişkin veriler en azından karşılaştırmalı / göreli sonuçlara varmamıza yardımcı olabilir.

6S Marketing tarafından yapılan araştırmaya göre (araştırmanın kapsam ve güvenilirliği konusunda ayrıntılı bir bilgi maalesef bulamadım) ortaya çıkan sonuçlar şöyle:


Dijitale geçiş hızını arttırmaya devam edecek gibi görünüyor.Önceki yazılarımdan birinde belirttiğim gibi Inbound Marketing giderek daha önemli hale gelecek ve Outbound Marketing karşısında ağırlığı açıkça görülecek. Blogların önemine dikkat!

Ödemeli reklamlarda On-site ve Off-site olmak üzere SEO ağırlıklı bir döneme gireceğiz.

Mobil pazarlama henüz beklendiği kadar hızlı gelişmiyor. Burada teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve hem yatırımcı hem de tüketici tarafında "bekle-gör" yaklaşımı etkili olabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı