On Kaplan Gücünde Web Uzmanı

İnternet sektörünün her geçen gün büyümesiyle birlikte çeşitli İK yayınlarında gördüğümüz yazılım uzmanı, Web tasarımcı, Web developer gibi ilanların sayısı da hızla artıyor. Sektörün geneli ve sektör çalışanları adına olumlu bir gelişme sayabileceğimiz bu durum kimi zaman bazı gariplikleri de beraberinde getiriyor. Özellikle hangi pozisyonun hangi işlerden sorumlu olacağı, hangi iş için ne gibi özelliklere sahip olunması gerektiği kimi zaman kafa karışıklığına yol açabiliyor.

Yandaki ilan bu tip bir kafa karışıklığını tam anlamıyla yaşayan bir işveren tarafından hazırlanmış gibi duruyor. Muhtemelen, bu işlerden biraz anlayan üniversite öğrencisi yeğenden ya da bilgisayara meraklı satış temsilcilerinden birinden alınan teknik destekle hazırlanmış olan bu ilana yakından bakalım. İlanın ülkenin en çok satan gazetelerinden birinin İK ekinde epey büyük boyutta çıktığını da hatırlatmak isterim.

İlk bakışta ilanın başlığı bir tuhaflık olduğunu hissettiriyor; "Web Uzmanı". Bu unvanı rahmetli Steve Jobs bile fazla iddialı bulurdu herhalde. Bu tabir olsa olsa, bilgisayarla fazla haşır neşir olan, sürekli İnternet cafe açma hayali kuran, sık sık komşuların bilgisayarlarına format atan kişiler için arkadaşları tarafından kullanılabilir.

"Genel Nitelikler" başlığı altında aranan özellikler en az pozisyonun adı kadar iddialı. Çok iyi İngilizce bilgisine sahip olması beklenen bu Web uzmanı, muhtemelen şirketin Microsoft, Apple, Google vb. İnternet devleriyle yapacağı ortak çalışmalarda mükemmel İngilizcesiyle etkin rol oynayacak.

İş tanımında da belirtildiği gibi, Adobe Photoshop programına hâkim olması ve gerektiğinde yeni bir Web sitesi tasarlanması beklenmekte. Bu işi Web Uzmanı yapmayacak da kim yapacak... Tasarım işi bittikten sonra, bu kez Dreamweaver programını açarak tasarımı HTML olarak kodlayacak ve ASP kullanarak siteyi ayağa kaldıracak.

Koskoca Web Uzmanı bu kadarcık işle mesaisini tamamlayamayacağı için, çalışmayan yazıcıları tamir etmek, kablosuz ağa bağlanamayan çalışanların sorunlarını çözmek ve diğer ofis ekipmanlarıyla ilgilenmek gibi ufak tefek işlere de bakması doğal olarak istenmekte.

Bu ufak tefek işleri hallettikten sonra, bu kez de telekomünikasyon alanını yakından ilgilendiren yasal düzenlemeleri, BTK kararlarını, ülkenin altyapı sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini inceleyecek ve sahip olduğu uçsuz bucaksız vizyonla gelecek yirmi yılda sektörde izlenmesi gereken stratejilerin genel hatlarını çizecektir.

Son olarak, eğer olur da ofiste bir eşya taşınır veya mutfak alışverişi için aşçının yardıma ihtiyacı olursa Web uzmanımız hiç duraksamadan yardım elini uzatmayı bir görev bilmelidir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz