Twitter'da "Top Tweets" Nasıl Çalışıyor

Birkaç gün önce yazdığım bir yazıda Twitter'ın trending topics (TT) algoritmasını ele almıştım. Bu yazıda ise "Top Tweets" algoritmasını kısaca anlamaya çalışacağım. Kendi yaptığım bir denemeyi de örnek olarak paylaşacağım.

İlk olarak "top tweets" nedir ona bakalım. Twitter üstünde bir arama yaptığınızda karşınıza gelen sonuçlar o başlıkla ilgili en çok ilgi çekmiş mesajlardır. İsterseniz "all" seçimi yaparak mesajların hepsini de görebilirsiniz. 3 dakikalık videoda hem bu ayrımı hem de benim yaptığım bir denemeyi görelim.


Gelelim Top Tweets algoritmasının nasıl çalıştığına. Twitter yardım bölümünde konuya ilişkin bazı bilgiler mevcut. Temel noktayı şöyle özetleyebiliriz.

Bir tweet attığınızda bunun ilgili başlık için (bir TT veya # olabilir) top tweet olabilmesi, sizin kullanıcı olarak o güne kadarki çekicilik seviyenizi bu mesajla aşmış olmanıza bağlı.

Yani, A kullanıcısı normalde 100 birim çekiciyse ve bir TT ile ilgili mesajda 110 birim çekicilik sağlamışsa, normalde 10 birim çekiciliğe sahip olan B kullanıcısı aynı TT ile ilgili bir mesajında 30 birim çekiciliğe ulaşıyorsa B kullanıcısının mesajının top tweets olma ihtimali daha yüksektir.

Tıpkı trending topic algoritmasında olduğu gibi Twitter burada da beklenmedik olana, ani yükselişe prim veriyor.  Dolayısıyla, sadece çok takipçisi olan, etki gücü yüksek kişilerin değil herhangi birinin de top tweets listesinde görünme şansı oluyor. Elbette bu "beklenmedik olma" durumunun yanında bir tweet ne kadar çok RT alır ya da linkleri ne kadar çok tıklanırsa o kadar fazla etkileşim yaratmış olacak ve top tweets arasına girme şansını belli oranda arttıracaktır.

Son olarak, bir tweet içinde link ve görsel barındırıyorsa daha çok tepki alması ve dolayısıyla top tweet olması bunları içermeyene göre daha muhtemel görünüyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz