Twitter'da Nasıl "Trending Topic" Olunur?

Bu soruya sağlıklı cevap verebilmek için, Trending Topic (TT) algoritmasının temelde nasıl çalıştığına dair elimizde çeşitli bilgiler var ve bunları doğru yorumlarsak en azından Türkiye'de TT olma şansımız olabilir.

Algoritmanın nasıl işlediğine dair resmi Twitter blogu da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklarda bilgiler bulunuyor. Doğal olarak bunların hiçbiri açık bir formül vermiyor. Yine de bu kaynakları birbiriyle karşılaştırarak ve TT analizleri* yaparak bazı güvenilir sonuçlara varılabileceğini düşünüyorum. Kendi çalışmalarım sonucunda Twitter Trending Topic algoritmasına dair ulaştığım belli başlı sonuçlar şunlar.

Başlığın yeniliği / güncelliği  popülaritesinden daha önemlidir.

Yani, X başlığı hakkında bir ay boyunca 1000, Y başlığı hakkında ise son 24 saat içinde 500 tane Tweet atılmış ise Y başlığının TT olma ihtimali çok daha fazladır.

Bu prensibe Twitter "novelty over popularity" adını veriyor.

Başlık hakkında konuşan insan sayısı, atılan toplam Tweet sayısından daha önemlidir.

Yani,  X başlığı hakkında 100 kişi toplamda 10 bin, Y başlığı hakkında ise 1000 kişi toplam 2 bin tane Tweet atmışsa Y başlığının TT olma ihtimali çok daha fazladır.

Başlığın popülaritesinin aniden yükselmesi, toplamda yüksek hacme ulaşmasından daha önemlidir.

Yani, X başlığı hakkında bir günde ortalama saat başı 300 olmak üzere toplamda 7200 Tweet atılır, Y başlığı hakkında ise bir gün içinde ortalama saat başı 100 Tweet atılırken, iki saat boyunca bu sayı 1500 olursa (bir günde toplam 5200 Tweet), Y başlığının TT olma ihtimali çok daha fazladır.

Bu temel prensiplerin dışında birkaç noktaya daha değinmekte fayda var.

  • Bir başlık TT olduktan sonra, bir kez daha olması çok zor. Bunun tek yolu çok sayıda yeni kullanıcının bu başlık hakkında konuşmasıdır. Dolayısıyla, bir başlığı TT yapmak için özel bir çaba gösterecekseniz zamanlamayı çok iyi yapmalısınız.
  • Bazı başlıklar açıkça aşağılayıcı, nefret uyandıran, düşmanca ifadeler içeriyorsa Twitter bunları engellemektedir. 
  • Lokasyona göre belirlenen TT listeleri çok kısa sürelerde (1-2 saat) değişim gösterebildiği için, çok dikkatli takip etmiyorsanız bir başlık siz fark edene kadar TT döngüsünü tamamlamış olabilir.
* Bu işe kafa yormak isteyenler için TT istatistiklerini takip edebilecekleri uygulama: trendistic 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı