Google'ın Özrü ve "Sosyal" Farkı

İki gün önce Google, Gmail'in Apple platformlarında kullanılabilmesi için iOS uygulamasını kullanıma açtı. Ancak aradan daha 1-2 saat geçmişti ki uygulama geri çekildi. Bildirim işlevinde meydana gelen bug nedeniyle geri çekildiği anlaşılan uygulama önce büyük bir heyecan yaratmış, arkasından bu durum ortaya çıkınca da doğal olarak büyük hayal kırıklığı yaratmıştı.

Google gibi dünyanın en önemli İnternet markasından bahsettiğimizi akılda tutarsak, böyle bir hatanın ne kadar büyük etki yaratabileceğini ve bir bakış açısından ne kadar kabul edilemez olduğunu fark ederiz.

Pek çok marka böyle bir durumda olayın üstüne mümkün olduğunca kapatmaya, çeşitli bahaneler uydurmaya ya da dikkatleri hemen başka bir konuya çekmeye çalışırdı. Peki Google ne yaptı? Tam olarak yapması gereken şeyi, hemen o anda ve olanca dürüstlüğü içinde yaptı: Özür diledi


Daha uygulamanın duyurusunu yapmalarının üstünden iki saat geçmişti ki Twitter üstünden "Kusura bakmayın, işi berbat ettik" şeklinde son derece samimi, açık bir mesaj yayınladılar.

Yine milyonlarca kişi bu olayı konuştu, pek çok kişi kızdı ve hatta belki Google'ın marka değeri belli ölçüde düştü. Ama uzun vadede kazanan Google olacak.

Zira bu yaklaşımıyla milyonlarca insanın gözünde Google bir marka, bir İnternet devi ya da Web üstündeki hareketlerimize göre bizi reklama boğan bir şirket olarak değil, hatasını kabullenen, kendilerinden hemen o anda özür dileyen ve hatasını örtbas etmek yerine çözmeye çalışan biri olarak yer etmiş oldu. Bu da Google'ın en büyük "sosyal" farkı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz