Kurumsal Blogun 5 Büyük Faydası

Dijital pazarlama yöntemleri içinde en etkili olanlardan biri de kurumsal blog oluşturmaktır. Geleneksel pazarlamada olduğu gibi kullanıcıya çeşitli mesajlar iletmek için ona ulaşmaya çalışan (outbound) yaklaşım yerine, dijital çağın ruhuna uygun olarak kullanıcıyı kendine çekmeyi (inbound) tercih eden kurumlar için kullanıcıya anlamlı içerik sunmak hayati bir öneme sahiptir.

İçeriği sunmanın en iyi yolu ise bir blog oluşturmaktır. Düzenli aralıklarla güncellenen bir blogun pek çok faydası olmakla birlikte en önemli beş tanesini inceleyelim.

1- Organik Trafik Yaratmak

Web üstünde görünür olmak arama sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralarda yer alabilmekten geçer. Hedeflediğiniz, sizin için önemli olan anahtar kelimelerle yapılan aramalar sonucunda ilk sayfada yer almıyorsanız İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü için aslında yoksunuz demektir. Ödemeli arama motoru reklamlarıyla bu açığı tam anlamıyla gidermek mümkün değildir.

Hedeflediğiniz anahtar kelimeler ve konular üstüne kurulmuş, arama motoru optimizasyonu (SEO) hem teknik olarak hem de içerik yönünden yapılmış bir blog arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar.

2- Yüksek Geri Dönüşüm Oranı

Blogunuza (sitenize) belli bir içerikle ilgilendiği için gelen ziyaretçiyi hedefleriniz doğrultusunda yönlendirebilirsiniz. Ziyaretçi aradığı şeyle ilgili anlamlı bir içerikle karşılaştığında sitenizi hemen terk etmeyecektir.

Bu sayede ziyaretçiyi bir form doldurmak, e-ticaret sitenize gitmek vb. hedeflere yönlendirme konusunda yüksek geri dönüşüm oranı (conversion rate) yakalayabilirsiniz.

3- Faaliyet Alanını Sahiplenme

Her kurum kendi faaliyet alanını, uzmanlık konusunu sahiplenmek ister. Rekabette öne çıkmak için hedef kitlenizin zihninde faaliyet alanınızın markanızla özdeşleşmesi büyük bir avantaj olacaktır. Marka bilinirliğinin de bu yolla artacağı kesindir.

Uzmanlığınızı yansıttığınız, söz konusu alanda tam bir yetkinliğe sahip olduğunuzu hedef kitlenize ispat ettiğiniz bir blog bu konuda en büyük silahlarınızdan biridir.

4- Sağlıklı İletişim

Sosyal medya temel olarak bir konuşmadır. Tek taraflı bir yayın ya da mesaj iletme bu dünyada söz konusu değil. İnsanlar artık kurumsal sitede duyuru okumak ya da didaktik metinler görmek yerine, kendi yorum ve görüşleriyle zenginleştirebileceği içerikleri tercih ediyorlar.

Bu iletişimi sağlamak adına kurumsal blogunuz çok faydalı olacaktır. Hem temel konular hakkında hedef kitlenizden geri bildirim almak, hem de sürekli yeni konu başlıkları yaratmak zengin ve sağlıklı bir iletişim sürdürmeyi mümkün kılar.

5- Çalışanları Sürece Dâhil Etmek

Sektörü bilen, yaratıcı çözümler üretebilen, markaya bir anlamda hayat veren çalışanlardır. Kurumsal blogu hayatta tutmak için en önemli güç de onlardır. Kurumun çalışanlarının bloga doğrudan katkı yapmasını teşvik etmesi onların motivasyonu ve değer üretmesi anlamında olumlu katkı yapacaktır.

Böylece hem güncel ve faydalı içerik üretmek kolaylaşacak hem de çalışanların dijital pazarlama çalışmalarının parçası haline gelmesi mümkün olacaktır.

Kurumsal bloglarla ilgili görüşlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı