"Niteliksiz Adam" Olarak Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı hiçbir şeyin uzmanı olmayarak işe başlamalıdır.

20. yüzyılın büyük romanları arasında muhtemelen en az okunmuş olanı Niteliksiz Adam, Ulrich isimli 30'lu yaşların başında, matematik eğitimi almış bir adamın kendini, niteliklerini ve hayatta tutturacağı yolu tanımlama çabalarını ele alır. Ulrich pek çok niteliği (karakteristiği) ve yeteneği olmasına karşın bunların hiçbirinde tutarlı bir şekilde derinleşemeyen, kendini ve tercihlerini tanımlamak için seçeceği uzmanlık alanına bir türlü karar veremeyen biridir.

Robert Musil yarattığı bu karakterle 20. yüzyılın uzmanlaşma, departmanlara ayrılma ve sınır koyma yani tanımlama paradigmasına karşı çıkar. Tıpkı insanların birbirinden kopması, yalıtılmış hayatlar sürmeye itilmesi gibi, bu dönemde entelektüel birikim ve çabalar da birbirinden koparılma eğilimindedir. Herkes kendi odasında çok önemli buluşlara, derin çalışmalara, muazzam eserlere imza atmakta ancak odalarından çıkıp bir araya geldiklerinde ya derin bir sessizlik ya da anlamsız bir uğultu ortaya çıkmaktadır.

Günümüzün sosyal medya uzmanını bu açıdan Ulrich'e benzetebiliriz, hatta benzetmeliyiz. Öncelikle, sosyal medya uzmanı hiçbir şeyin uzmanı olmayarak işe başlamalıdır.

Herhangi bir disiplin, sektör ya da ekolün sınırlayıcı etkilerinden sıyrılmış olmasında büyük fayda vardır. Tıpkı Ulrich gibi sosyal medya uzmanı da "denemecilik ütopyası"na inanmalıdır. Çok yönlü ve sürekli yeni bilgi alanlarına el atmaya yetecek donanım ve cesarete sahip olmalıdır. Yüzeyde birbiriyle alakasız gibi görünen ancak tarihsel ve entelektüel olarak kökleri iç içe geçmiş alanlar arasında bağlantıları kolayca kurabilmeli, kendi öğrenme ve akıl yürütme modellerini geliştirebilmelidir.

Zira sosyal medya, konusu, katılımcılarının sayısı ve kimliği, kapsamı ve derinliği önceden belirlenemeyen bir konuşmadır. Bu konuşmanın içinde ister şahsen ister bir kurumu temsil edecek şekilde yer alıyor olsun, uzmanımız öncelikle bu konuşmaya katılabilmeli, gerektiğinde yön verebilmeli ve sonuçlarını değerlendirebilmelidir.

Bunu yapabilmek için sosyal bilimlerle epeyce haşır neşir olmuş, herhangi bir algoritmanın nasıl çalıştığını anlayabilecek kadar matematik kafası olan, analitik düşünme yeteneğinin iş ilanları dışında bir anlamı olduğunu bilen, bilim ve dünya tarihine en azından anakronik hatalara düşmeyecek kadar hâkim, bilgi ve öğrenme söz konusu olduğunda maymun iştahlı, kelimelerin gücünün farkında olan ve bu güce hükmedebilen, sayıları asla göz ardı etmeyen biri olmak gerekir.

Özetle; sosyal medya uzmanı hiçbir şeyin uzmanı olmaya niyet etmeyen, her zaman acemiliğin heyecan ve açlığını hissederek yaşayabilmeyi göze alacak birisi olmalıdır.

Yorumlar

 1. Övüyor musun yoksa yeriyor musun anlayamadım. :)

  Ulrich için derinliği olmayan, tutarsız bir kişi olarak tanımlıyorsun ama sosyal medya uzmanını da Ulrich'e benzetiyorsun.

  Bu durumda ünvanı kazanmak için durmadan çalışan bizleri de aynı kategoriye koymuş oluyorsun sanırım. Ama sonra yeniden çark ediyorsun, iyi şeyler söylüyorsun.

  Kafam karıştı :)

  YanıtlayınSil
 2. Öncelikle, Ulrich gibi insanları da severim. Bu tip insanların az bulunur, kıymetli insanlar olduğunu düşünürüm.

  Tutarsız ve sığ değil, çok yönlü ve karşılaştığı yeni şeylere hızla nüfuz edebilen biri olarak görüyorum.

  Yaptığım sosyal medya tanımı icabı sosyal medya uzmanının böyle biri olması gerektiğine inanıyorum.

  Kalabalık bir parti düşün; iş adamları, akademisyenler, sanatçılar, genç-yaşlı, iyi eğitimli-eğitimsiz, zengin-fakir bir sürü insanın katıldığı bir parti. Sosyal medya uzmanı bu partiye iyi ev sahipliği yapabilmeli.

  Organizasyonu yapacak, konukları ağırlayacak, servisi yoluna sokacak, herkesin ilgi alanına göre sohbet edip diğer insanları da sohbete dâhil edecek ve en önemlisi insanlarda o partiye tekrar tekrar katılma isteği uyandıracak.

  YanıtlayınSil
 3. Açıklama için çok teşekkürler. Düşüncelerine aynen katılıyorum.

  YanıtlayınSil
 4. Ben de katkın ve düşünceleri daha keskinleştiren soruların için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz