Sosyal Ağ İletişiminde Gerçekçi Hedef Belirleme

Her markanın sosyal ağlar üstünde var olmasının bir tür zorunluluk haline geldiği günümüzde hem markalar hem de onlara hizmet veren dijital ajanslar gerçekçi hedef belirleme konusunda sorun yaşayabiliyor ve rakamlara yeterli özen gösterilmeden belirlenen hedefler büyük hayal kırıklığına sebep oluyor.

Özellikle sosyal ağ hesaplarını ilk kez oluştururken veya yeni bir ürün için sosyal ağlar üstünde online topluluk yaratırken sağlıklı bir hedefleme yapmak çok önemli. Türkiye'de Facebook kullanıcı sayısının 30 Milyon üstüne çıkmış olması, Twitter kullanıcı sayısının hızla artması gibi gerçekler markaların bu mecralarda hedefledikleri sayıları kimi zaman gerçek dışı boyutlara taşıyabiliyor. Daha önce de yazdığım gibi, sosyal medyadaki iletişimde hedef niceliksel değil niteliksel olmalı, ancak başlangıçta sayısal hedefler koymak zorunlu olabilir.

Peki, gerçekçi sayısal hedefler nasıl konabilir? Bu soruyu yanıtlamak için bir örnek üstünden giderek bazı net rakamları ortaya koyalım.

Diyelim ki İstanbul, İzmir ve Ankara'da mağazaları olan, 0-12 yaş çocuk giysileri üreten bir müşteriniz var. Bu müşteriniz için oluşturacağınız Facebook sayfasında kaç kişiyi hedeflemeniz gerçekçi olur?
Bu sorunun yanıtını belirleyecek çeşitli değişkenler var. Şimdilik o değişkenleri atlayıp, hedef kitlemizin toplam büyüklüğünü kestirmeye çalışalım.

İlk adım elbette hedef kitlenin demografisini çıkarmak olmalı. Hedeflediğimiz şehirler belli, ürün özelliğine bağlı olarak açık ki anne-baba segmenti en önemli hedefimiz. Çocukların yaşlarını da ekleyip diğer tüm değişkenler için "hepsi" diyelim.

Aradığımız özelliklere sahip Facebook kullanıcılarının sayısı yanda gördüğünüz gibi takriben 17,560.

Elbette bu rakam tek başına hedef kitlemizin toplam büyüklüğünü belirlemeye yetmez. Facebook dışında da bazı verilere bakmakta fayda var. Google verilerini bu amaçla kullanabiliriz. Söz konusu ürünlerle ilgili aylık arama sayıları işimize yarayabilir. Google Adwords hesabınızdan bu rakamlara kolayca ulaşabilirsiniz.Bunlara ek olarak, Google Trends ile bizim için önemli anahtar kelimelerin son 1 yıl içindeki durumuna ve hangi şehirlerden daha çok arama yapıldığına bakabiliriz. Bu sayede hedef kitleye ulaşmak için kullanmamız gereken anahtar kelimeler hakkında da bilgi sahibi oluruz.Bunların dışında da kullanabileceğimiz pek çok araç, inceleyebileceğimiz pek çok ölçüt var. Ancak yukarıda incelediğimiz temel veriler bile gerçekçi bir hedefleme yapmak için yeterli bir fikir veriyor.

Özetle; işe başlarken on binleri / yüz binleri  bol keseden telaffuz etmeden önce birkaç saat ayırıp analiz yaparak hem kendimizi hem de müşterimizi sağlıklı ve gerçekçi hedeflere yönlendirebiliriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz