Sosyal Medya: Şimdi ve Burada

Görsel kaynağı: www.museumnext.org

Sosyal medyanın sunduğu pek çok fırsat ve açtığı iletişim kanalları yanında, öyle bir özelliği var ki doğru değerlendirildiğinde kurumlar açısından - bireyler için de - fark yaratan sonuçlar getirebilir.

Bu özellik sosyal medyada süregiden konuşmaların "şimdi ve burada" tespit edilebilir olması. Bir konuşma ister iki kişi arasında, ister bir grup içinde isterse doğrudan kuruma yöneltilmiş bir soru şeklinde gerçekleşsin, uygun araçlar kullanıldığı ve sürekli takip edildiği takdirde anında tespit edilebilir. Sizin için önemli bir konuşmayı anında tespit edebilmenin büyük bir değeri vardır.

Anında tespit ettiğiniz konuşmaya yine anında katılabilir ya da yanıt verebilirsiniz. Böylece kurumunuzla ilgili bu konuşmanın bağlamı ve zamanı - değeri - kaybolmadan tam da gereken zamanda eyleme geçmiş olursunuz. Etki gücünüz, etkileşim yaratma şansınız ve alacağınız bilgi toplamı olabilecek en üst düzeye çıkar.

Söz konusu sosyal medya olduğunda, bir yerde birileri sizinle ilgili konuşuyorsa çok yakında birileri daha konuşacak demektir. Konuşmanın başlangıcından haberdar olursanız, konuşmanın seyrini bire bir takip edebilir ve olumlu/olumsuz gelişmeleri öngörebilirsiniz.

Unutmayalım ki kullanıcı deneyimi açısından ideal olanı, olumsuz deneyimlerin tam olarak ortaya çıktığı anda, yani şimdi ve burada çözülmesidir. Hele hele daha kullanıcı size ulaşmadan siz ona ulaşırsanız, yaşanan sorunu ve kurumunuza / markanıza karşı oluşan olumsuz duyguyu tamir etmek bir yana, tam tersine çevirmeniz bile mümkün olacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz