Arama Sonuçları Micro-data İle Farklılaşacak

Arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulamalarına aşina olan herkes HTML etiketlerinin (tags) önemini bilir. Konuya hâkim olmayanlar için kısaca açıklamak gerekirse; bir sitenin herhangi bir sayfası üstünde gördüğünüz tüm içerik (yazı, fotoğraf, logo, video, ses dosyası vs.) tarayıcılar tarafından düzgün görüntülenebilsin  diye HTML kodlarıyla işaretlenir. Bu işaretleme sayesinde; tarayıcılar bir sayfadaki yazı alanındaki başlığı, görseli veya sitenin her sayfasında bulunan menü veya banner alanını nasıl göstermesi gerektiğini anlar.

Aynı HTML etiketleri arama motorlarının robotları için de çok faydalıdır. Zira robotlar bir sayfadaki içeriğin önem sırası, bir sitenin neyle ilgili olduğu ya da site haritasına en kolay nasıl ulaşacağı gibi bilgileri bu etiketlerden öğrenirler. Bunun olabilmesi için HTML etiketlerinin doğru yerde doğru şekilde kullanılması gerekir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarının on-site / on-page tarafı ağırlıklı olarak bu doğru etiketleme işlerinden oluşur.

HTML5 ve micro-data


Birkaç ay önce tanıtılan HTML5, uygulama ve kod yazma tarafında getirdiği yeniliklere ek olarak içeriğin daha ayrıntılı olarak etiketlenmesi konusunda da yeni olanaklar sunuyor.

Micro-data adı verilen yeni bir etiket seti sayesinde, artık içerikler sadece yazı, görsel, önemli başlık vb. genel sınıflandırmalarla değil; konuyla ilgili ayrıntılara inerek etiketlenebilecek.

Schema.org sitesinde de kullanılan birkaç örnekle yenilikleri daha iyi anlayabiliriz:

James Cameron'ın Avatar filmiyle ilgili bir içeriğimiz olduğunu düşünelim. Bu içerik şöyle görüntülenir:

...............................

Avatar

Director: James Cameron (born August 16, 1954)
Science fiction
Trailer

...............................

ve şu şekilde kodlanır:


<div>
 <h1>Avatar</h1>
 <span>Director: James Cameron (born August 16, 1954)</span>
 <span>Science fiction</span>
 <a href="../movies/avatar-theatrical-trailer.html">Trailer</a>
</div>

Yeni uygulamada kodun içine eklenen itemscope, itemtype, itemprop gibi etiketlerle, söz konusu bölümde içerik bulunduğunu, bu içerik tipinin ne olduğunu ve hangi tip bilgileri içerdiğini işaretlemek mümkün.

Yukarıda örnek üstünden devam edersek, bu etiketlerle oluşturulan kod şöyle olacaktır:


<div itemscope itemtype ="http://schema.org/Movie">
  <h1 itemprop="name">Avatar</h1>
  <span>Director: <span itemprop="director">James Cameron</span> (born August 16, 1954)</span>
  <span itemprop="genre">Science fiction</span>
  <a href="../movies/avatar-theatrical-trailer.html" itemprop="trailer">Trailer</a>
</div>

Sayfa bir önceki kodla yazıldığında nasıl görünecekse bu kodla yazıldığında da aynı görünecektir. Asıl fark arama motorlarının bu etiketler sayesinde, içeriğin Avatar isimli filmle ilgili olduğunu ve bizim filmin bilim-kurgu türünde, yönetmeninin adının ise James Cameron olduğunu söylediğimizi anlaması olacaktır.

Böylece, "avatar" kelimesini kullandığımızda filmden mi yoksa kullanıcı profilindeki resimlerden mi bahsettiğimiz ya da James Cameron derken ünlü bir yönetmenden mi yoksa aynı ismi taşıyan komşumuzdan mı bahsettiğimiz anlaşılabilecek.

Google başta olmak üzere, arama motorlarının bu özellikleri kullanarak "akıllı arama" ve "sorulara cevap verme" gibi işlevleri hayata geçirdiklerinde dijital pazarlamanın başka bir boyuta geçip geçemeyeceği ise bir başka yazının konusu olsun.

Bu konudaki görüşlerinizi paylaşarak o yazıya katkıda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı