Etkileşimin Sihirli Formülü

Kaynak: scx.hu/photo/1228973
Sosyal medyada varlık gösteren her markanın birincil önceliği etkileşim yaratmaktır. Son zamanlarda nicelikten (takipçi sayısı) çok niteliğe (etkileşim / deneyim) önem vermek gerektiğine dair tespitlere sık sık rastlamamızın sebebi budur. Özellikle "etki gücü" kavramını vurgulamak üzere ben de bu ayrıma değinen bir yazı yazdım.

Temelde doğru olmasına rağmen bu yaklaşımın zaman zaman gözden kaçırdığı önemli bir nokta var.

Etkileşim yaratmak, takipçileri konuşmaya katılmaya teşvik etmek ya da sadece marka olarak sağlıklı ve açık bir iletişim kurmak için basmakalıp formüller ve/veya zorlama taktikler kullanmak tam tersi sonuç verir.

"Etkileşim Yaratmanın 10 Yolu" gibi yazılarda gördüğümüz her şeyi olduğu gibi alıp uygulamaya çalışmanın bir anlamı yok. Örneğin, bu tip yazıların hemen hepsinde geçen "Takipçilerinize sorular sorun" maddesini gözünüze kestirip sırf sormuş olmak için günde 5-10 soru sorduğunuzda, emin olun ki yarattığınız şey etkileşim değil iticilik olacaktır.

Önemli olan, insanlar için anlamlı olan ve gerçekten ilgilerini çekecek içeriği oluşturmaktır. Bu türden içeriği sunduğunuz zaman etkileşim kendiliğinden doğacak ve sürdürülebilir olacaktır. Etkileşimin dozunu arttırmak, daha derinleştirmek vb. amaçlar için elbette çeşitli taktiklere başvurulabilir. Bunların tek amacı optimizasyondur. Özetle, taktikle aşık olunmaz ama ömrü uzatılabilir.

Markanın bir kişiliği olabilir hatta olmalıdır, ancak marka bir kişi değildir. İnsanların bunu gayet iyi bildiğini düşünürsek; yetişkinlerin çocuklarla konuşurken çocuk taklidi yapması gibi, markaların insanlarla konuşurken insan taklidi yapmasına gerek olmadığını anlarız.

İnsani olmakla insanmış gibi yapmak arasında önemli farklar var. Bir marka insanlarla konuşurken elbette insani olmalıdır. Zaten ancak bu şekilde doğal, açık ve samimi bir iletişim söz konusu olabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound