Kurumsal Sitenize Üvey Evlat Muamelesi Yapmayın

Son birkaç yıl içinde hemen her marka / şirket sosyal medya iletişimini ve dijital pazarlamanın getirdiği  imkânları keşfetmeye ve mümkün olan en etkili şekilde kullanmaya çalışıyor.

Sosyal ağların erişim ve etkileşim gücü, viral kampanyaların cazibesi, dijital pazarlamanın ölçülebilir performansı derken çoğu zaman unutulan çok önemli bir şey var: Kurumsal site.

Kurumsal site neden önemlidir?


1- Görünürlük (arama motorları)

Arama motorları kurumsal siteleri güvenilirlik bakımından diğer sitelere göre daha yukarıda sınıflandırır. Bu sınıflandırma tek başına daha yüksek page rank alınmasını sağlamasa da önemli bir ölçüttür. Aynı sıklıkla ve aynı içerikle güncellenen, aynı anahtar kelimeler için optimize edilmiş, dışarıdan aynı sayıda bağlantı alan iki site varsa, kurumsal site arama sonuçlarında diğerinden daha yüksek sırada görünür.

Buna ek olarak, kurumsal sitenizi arama motorları için optimize ederek (SEO) görünürlüğünü arttırmak elinizdedir.

2- Özgürlük ve Kontrol

Kurumsal sitenizin yönetimi tümüyle sizin elinizdedir. Bu sayede, yapmak istediklerinize ilişkin geniş bir özgürlük ve kontrole sahip olursunuz. Kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde yansıtabilir, sizin için önemli olan içeriği istediğiniz şekilde kullanabilir, ihtiyaç duyduğunuz tüm uygulamaları özgürce hayata geçirebilirsiniz.

3- Verilere Sahip Olmak

Sosyal ağlarda aktif olmak, etkileşime girmek elbette çok önemli. Ama unutulmaması gereken temel ve acı bir gerçek var: Bu mecradaki hiçbir veri size ait değil. Bir milyon takipçiniz olsa bile, gerek bu kişilerin profil ayarları gerekse platformun kendi kuralları (her an değişebilir) gereği bu verilere doğrudan erişim ve kullanma hakkınız yok. Oysa kurumsal site üstünde topladığınız her veri 100% size aittir.

4- Geri Dönüşüm 

Sosyal medya iletişiminde veya daha genel olarak dijital pazarlama çalışmalarında ulaşmak istenen amaçların çoğu kurumsal sitenizde gerçekleşebilecek niteliktedir. Ziyaretçinin iletişim ve diğer bilgilerini kaydetmek, bir başvuru / sipariş almak, ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgilendirme yapmak vs. Bunları kurumsal site üstünde 100% ölçebiliyor olmanız da büyük öneme sahiptir.

5- Online İtibar

Bir kurumun online itibarı onun hakkında konuşulanlar ve onun kendisini nasıl yansıttığıyla ilgilidir. Kurumsal site bu anlamda sizin online itibarınızın temelini oluşturur. Kötü bir kurumsal siteniz varken şahane dijital kampanyalar yapmak, evde oturacak sandalyeniz yokken 106 ekran HD televizyon almaya benzer.

Eğer kurumsal sitenin bunlar dışında önemli olduğunu düşündüğünüz diğer yönleri varsa, lütfen yorum kısmında belirtin.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz