Lokasyon Bazlı Uygulamalar Türkiye'de Neden Tutmaz

Kaynak: exitcreative.net
Yazının başlığından da anlaşılacağı üzere, lokasyon bazlı uygulamaların Türkiye'de tutmayacağını düşünüyorum.

Önümüzdeki birkaç yılın küresel trendleri içinde önemli bir madde olan, başını Foursquare'in çektiği bu uygulama / sosyal ağ modelinin, Türkiye'de beklenen hızla yaygınlaşmayacağı öngörümü iki temel nedene dayandırıyorum.

Aile ve Çevre Kontrolü 

Dijital kültüre çok hızlı geçiş yapmış bir toplum olmakla birlikte, geleneksel aile yapımız ve birbirinin özel hayatına müdahale etme alışkanlığımız kendini koruyor.

Amerika veya Avrup'da bir gencin 18-20 yaşından sonra uzun süre ailesiyle yaşaması tuhaf karşılanabilirken, bizde 30-35 yaşına kadar (evlenene kadar da diyebiliriz) aileyle birlikte yaşamak hiç de alışılmadık bir durum değildir. Gerek ekonomik gerekse kültürel manada bireyselleşme açığımız büyük. Çoğumuzun şahsen ya da çevremizde görerek tecrübe ettiğimiz aile ve çevre kontrolü bu durumun en açık dışa vurumudur.

Dolayısıyla, bireyin kendine ait yaşam alanında özgürce hareket edebilmesi ve bunu paylaşması esasına dayanan lokasyon bazlı uygulamalar bizim kültürümüzde çok rağbet görmeyecektir. 

Ev Hayatın Merkezidir

Yine bizim kültürümüzün karakteristik özelliklerinden biri, evin hayatın merkezi olmasıdır. Aile bağlarının güçlü olmasıyla birlikte iyice güçlenen bu durum, seyahat ve keşfetme eğilimimizi zayıflatır. Dünyanın en az seyahat eden ülkelerinden biri olmamız sadece ekonomik gerekçelerle açıklanamaz.

Evde yemek yemek, aile ve arkadaşlarla evde buluşmak, komşuları evde ağırlamak bizim için güçlü ve kolayca terk edilmeyecek alışkanlıklar.

Lokasyon bazlı uygulamaların / sosyal ağların insanların vakitlerinin önemli kısmını evin dışında geçirmeleri temeline dayandığını düşünürsek, evin hayatın merkezi olmasının da aleyhte bir unsur olduğu görülecektir.

Sizce lokasyon bazlı uygulamaların Türkiye'deki geleceği parlak mı?


Yorumlar

 1. Ben şükrü bülent türtat bursa uludağ üniversitesi iibfakütesinde 61 yaşında doktora öğrencisiyim. DİJİTAL/e- MARKETİNG konusunda doktora tezi planlıyorum.6111 sayılı yasa uyarınca 30 yıl sonra doktora programına kabul edildim. commentlerinizin katkısına inanıyorum.

  YanıtlayınSil
 2. Umarım faydalı yazılar bulursunuz blogda. Akademik çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  YanıtlayınSil
 3. hocam yazı tam fail olmuş.. bizim milletin yedigini, ictinigi ve gezdigini paylasma hevesini dikkate almamışsınız sanırım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belirttiğiniz durum belli bir çevre için geçerli elbette. Ben toplumun geneline ilişkin bir analiz yapmıştım. Zaten bu tip uygulamalar hiç kullanılmaz gibi bir sonuç çıkmıyor bu yazıdan, sadece beklendiği gibi büyük bir patlama olmayacağı öngörümü paylaşmıştım. Güncel kullanıcı sayılarına - diğer sosyal ağlarla karşılaştırarak - baktığımızda tam "fail" olmadığını görebilirsiniz:)

   2013 sonu itibariyle Türkiye'de 2 milyon civarı FourSquare kullanıcısı vardı. 11-12 milyon Twitter ve 35 milyon Facebook kullanıcısı olan bir nüfusta bu sayının çok ciddi bir seviyeyi işaret etmediğini kabul edebiliriz sanırım.

   Sil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz