Şirketler İçin Sosyal Medya: Şirketinize Bir Hobi Seçin

Özet: Sosyal medyada var olmanın bir zorunluluk haline geldiği günümüzde şirketler farklı yöntemler denemeli. Özellikle B2B şirketler için alternatif yöntemler büyük önem taşıyor. Bu yazıda bu konuda farklı bir öneriyi okuyacaksınız.

Şirketlerin/markaların sosyal medyada var olması artık bir zorunluluk. Ancak bunun nasıl olması gerektiği konusunda kafalarda pek çok soru işareti dolaşıyor. Birkaç yıl içinde gerçekleşen ve oyunun kurallarını neredeyse tümüyle değiştiren bir devrim karşısında kafa karışıklığı yaşanması çok doğal.

Bu anlamda B2C şirketler biraz daha avantajlı, zira yaptıkları iş gereği doğrudan son tüketiciye, yani bireysel sosyal medya kullanıcılarına hitap etmekteler. Dolayısıyla sunacakları hizmetler, fırsatlar, içerikler sosyal medyanın ruhuna daha uygun. Anlık fırsatlar, promosyonlar, eğlenceli kampanyalar vb. B2C şirketler için kendiliğinden gelişen taktikler.

B2B şirketler ise daha ticari, kurumsal ve "ciddi" bir karaktere sahiptir. Bu karakter de sosyal medya iletişiminde işleri zorlaştırabilir. Strateji geliştirme aşamasından tutun da iletişim dilinin belirlenmesine kadar pek çok aşamada bu fark gözetilmelidir.

Bu yazıda B2B şirketler için temel yöntemlerden biri olabilecek, B2C şirketler için ise fark yaratmaya yönelik bir öneriyi ele alacağım.

Şirketinize Bir Hobi Seçin

Dijital pazarlamada en önemli silahlardan biri hedef kitlenin etrafında toplanabileceği bir temayı sahiplenmektir. Kurumsal blog, etkin sosyal medya hesapları ya da tematik bir portal ile bu silahı ateşlemek mümkündür.

B2C şirketler için bu tip temalar/konular bulmak nispeten kolaydır. Zira kendi iş kollarına göre, hedef kitlelerinin ilgilendikleri pek çok konu, ürün grubu ya da etkinlik organik olarak ilgi alanları içine girmektedir. Oysa B2B şirketler bu konuda ciddi sıkıntı yaşayabilirler. Sadece kendi iş kolunu konu edinen bir kurumsal blog kolaylıkla sıkıcı ve tekdüze hale gelebilir. Örneğin, kurumsal güvenlik hizmeti veren bir şirketi ele alalım.

Bu şirket doğrudan kendi iş koluyla ilgili içerikler paylaşarak sosyal medyada var olamaz. Çünkü bu konu hem insanlar için yeterince ilgi çekici olmayacak hem de bir süre sonra kendini tekrar edecektir. Dolayısıyla, sürdürülebilir bir iletişim ortamı sağlamak mümkün olmayacaktır.

Bunun yerine bu güvenlik şirketi kendi faaliyet alanına uygun bir hobi seçebilir. Peki, bu hobi ne olacak? Örneğin, neden salon sporları olmasın.

İşe bu konuda içerik paylaşabilecekleri bir blog oluşturarak başlayan şirket yöneticileri, hemen arkasından çalışanlarını bu alanda faal olmaları için teşvik edecek ve imkân yaratacaklar. Daha sonra ise sosyal medya hesaplarından şirket içi faaliyetlerini paylaşmaya başlayacaklar. Bir sonraki adım olarak, müşterileri olan şirketlerle temasa geçip onların çalışanlarını da bu sürece katacaklar.

Turnuvalar, ödüller, dünyadaki gelişmelerin paylaşıldığı aktif bir blog, sosyal medyada faaliyetlerin ve içeriklerin paylaşılması derken ortaya bir topluluk çıkacak. Bu toplulukla yapılan düzenli iletişimin, kurum imajına katkının yanı sıra, çalışan memnuniyeti, mevcut müşterilerle daha yakın ilişkiler kurma ve olası müşterilere alternatif bir kanaldan ulaşma fırsatı gibi pek çok faydası olacaktır.

Özetle, sosyal medyada var olmak için sürdürülebilir ve değer katan iletişim kanalları yaratmak adına yenilikçi ve aktif olmak şirketlere büyük faydalar sağlayabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound