Dijital Kültürün Çıkmazı: Veri Körlüğü

Özet: Dijital kültür veri sadeleştirme sanatını benimsemezse, akıl almaz veri büyüklüğünün yol açacağı "veri körlüğü" kendi yarattığı en büyük düşmanı haline gelebilir.

İçinde bulunduğumuz çağın çılgın bir veri ve malumat (data - information) dönemi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her gün dünya üstünde ortaya çıkan, yayımlanan, paylaşılan verinin büyüklüğünü tam olarak hesaplamak mümkün değil, ancak tarihin tamamında ortaya çıkandan daha fazla verinin birkaç yılda bir katlanarak önümüze yığıldığını biliyoruz.

Önümüzdeki dönem bu baş edilemez veri büyüklüğünden anlamlı sonuçlar çıkarmaya çalışmakla geçecek. Zira o kadar fazla ve çeşitli veri söz konusu ki artık veriler yol gösterici olmaktan çok yolumuzu kapatır hale geliyor.

Dijital kültürün çıkmazı olarak nitelediğim durum tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Görüş alanımızdaki verilerin  ve bu verileri toplamak için kullandığımız kaynakların çokluğu bir noktadan sonra herhangi bir anlamlı sonuç çıkarmayı, öngörüde bulunmayı imkânsız hale getiriyor, yani bir veri körlüğüne yol açıyor.

Önceki yazılarımdan birinde ele aldığım, veriden malumata, malumattan bilgiye ve bilgiden de bilgeliğe geçişi anlatan DIKW (data-information-knowledge-wisdom) hiyerarşisi bu yüzden her zamankinden çok daha önemli.

Veri körlüğünün iş dünyası başta olmak üzere, dijital kültür üstünde bu denli büyük bir etkiye sahip olmasının temel nedeni, sahip olduğumuz teknolojik donanıma eşlik edecek zihinsel donanıma sahip olmayışımızdır.

İş dünyası için konuşacak olursak; sadeleştirmenin bir sanat olduğunu unutmadan, tüm iş yapma süreçlerinde bu yaklaşımı benimsemek şart. Bu amaç doğrultusunda, tüm veri işleme, raporlama ve analiz araçları gelişmiş semantik yorumlama ve eleme yetenekleri kazanmak zorunda. Kişisel olarak ise hangi veri setinin hayati ve yorumlamaya değer olup, hangilerinin bizi boşa meşgul edeceğini hızla ve büyük isabet oranıyla ayırt etmeyi öğrenmek durumundayız.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Post-demografik Pazarlama ve Netnografi*

Instagram Hikayenize Nasıl Link Eklersiniz