Facebook Neden Timelina'a Geçti?

Geçtiğimiz günlerde marka sayfalarında da uygulanmaya başlayan (30 Mart'ta tüm marka sayfaları geçiş yapacak, marka yöneticilerine duyurulur) Timeline kişisel kullanıcılar tarafından çok büyük bir teveccüh görmedi. Hatta belli oranda olumsuz karşılandığını bile söyleyebiliriz.

Peki ama Facebook neden bu kadar kapsamlı ve bir ölçüde riskli bir değişime gitti? Google+ ve Twitter'ın güçlenerek sosyal medya pastasından daha çok pay alacağından korktuğu için mi, yoksa yenilenmeyen kaybetmeye mahkumdur gibi bir düsturu takip ettiği için mi?

Bu değişimin pek çok sebebi olabilir, ancak önümüzdeki birkaç yılda iyice önemli hale geleceğini düşündüğüm bir trend bu sebepler arasında öne çıkıyor. Yeni tanıtılan Open Graph protokolünü de düşününce bu trendin gerçekten önemsendiğine dair ipuçlarımız artıyor.

User Generated Curation adı verilen bu trend aslında bir süredir hepimizin aşina olduğu bazı uygulama ve yöntemlerin altında yatan genel yaklaşımı anlatıyor. Sosyal medyanın hız kazandığı ilk dönemlerin mottosu olan "User Generated Content" yani kullanıcının yarattığı içerik artık kullanıcının seçtiği ve düzenlediği içerik haline gelmeye başlıyor. Bu yaklaşıma örnek olarak; Pinterest, Stumble, Paperli gibi uygulamaları gösterebiliriz.

Facebook da Timeline ile tam olarak bu yaklaşımı benimsiyor. Artık hangi içeriği öne çıkartmak ya da özel olarak göstermek istediğimizi seçebiliyoruz. Dolayısıyla, sadece içeriği oluşturmak ya da paylaşmakla kalmıyor aynı zamanda onun önemini de belirtebiliyoruz. Bir anlamda kendi landing page optimizasyonumuzu yapmış oluyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound