Facebook Hisseleri Yükselirken Reklamları Gözden Düşüyor Mu?

Geçen haftanın en önemli gelişmesi hiç şüphesiz Facebook'un halka arzının gerçekleşmesiydi. 104 milyar dolarla piyasaya çıkış değeri anlamında bir rekor kıran Facebook, ortaya çıkan bu toplam değerle İnternet dünyasındaki en büyük rakibi olan Google'ın 2004'teki 24 milyar dolarlık halka arz değerini de dörde katlamış oldu.

Facebook Reklamları Gözden Düşüyor Mu?


Bir tarafta bu pembe tablo yaşanırken, Facebook'un geleceğiyle ilgili soru işareti yaratan bazı gelişmeler de yaşandı. Halka arzdan sadece günler önce, General Motors Facebook reklamlarına ayırdığı 10 milyon dolarlık bütçeyi durdurduğunu açıklamıştı. Hisse değerini pek fazla etkilememiş gibi görünen bu gelişme, Facebook'un en büyük gelir kalemi olan reklamlarının reklam verenlerin gözünden düşmeye başladığı şeklinde yorumlandı.

Bu gelişmenin dumanı tüterken, bir başka büyük reklam veren Procter&Gamble'ın CEO'su özellikle geleneksel mecralardaki reklam harcamalarıyla ilgili kısıntı yapacaklarını söylediği açıklamasında, Facebook üstünde elde ettikleri bedava  etkileşimlere vurgu yaptı.

Geleneksel mecralardan dijital mecralara geçiş anlamında değerlendirilebilecek bu açıklama, büyük reklam verenlerin Facebook üstünde paralı değil bedava tanıtım yollarını tercih etmeye başlayabileceğini de gösteriyor.


Ücretsizdir ve Her Zaman Ücretsiz Kalacaktır


Facebook'un başından beri koruduğu bu vaadi yukarıdaki gelişmeler ışığında değişir mi bilinmez ama Facebook'un çok uzak olmayan bir gelecekte ücretli olacağına dair söylentiler çok düşük sesle de olsa konuşulmaya başladı. 

Facebook'un geleceği hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound