Bir Trending Topic'in Anatomisi

#kediolsam TT listesinde
Twitter'ın etki gücü arttıkça trending topic (TT) olmak dijital pazarlamacılar için önemli bir hedef olmaya başladı. Bu hedefe ulaşmak için Twitter fenomenlerine ödeme yapmak, takipçisi bol ünlülerle işbirliğine gitmek ya da cazip ödüller vermek gibi çeşitli yöntemler kullanılıyor. Oysa ciddi bir maliyet olmaksızın TT olmak mümkün.

Bu yazıda, @mihavcom hesabının 8 Ekim 2012 tarihinde Türkiye gündemine 10. sıradan giriş yapan #kediolsam etiketinin nasıl TT olduğunun anatomisini çıkararak Twitter'da nasıl TT olunacağına yakından bakacağız. Daha önce teorik olarak ele aldığım bu konuyu bir kez de uygulama yönünden inceleyerek bir nevi sağlama yapmış olmayı umuyorum.

#kediolsam

@mihavcom, www.mihav.com sitesinin kedi ve köpek sahipleri başta olmak üzere hayvan severlerle iletişim kurduğu Twitter hesabı. 

Bu hesap üstünden www.petsiparis.com sitesinin bir kampanyasını duyurmak üzere bir talep geldiğinde, yapmak istediğimiz sadece duyuru yapmak değil aynı zamanda TT listesine girmekti. Peki bunu nasıl başaracaktık?

Duyuruyu yaptığımız 8 Ekim günü 21,500 takipçisi olan @mihavcom bu rakam itibariyle çok büyük bir hesap değildi. Dolayısıyla sadece takipçi sayısına güvenerek (takipçilerin %1'i yazsa TT oluruz kafası) TT olmak pek mümkün görünmüyordu. Kampanyada verilen 2 kg. kedi maması da oldukça mütevazı bir ödül olunca yapılması gereken verileri analiz etmek ve yaratıcı olmaktı.

1. ADIM: ZAMANLAMA

Öncelikli olarak @mihavcom takipçilerinin en çok etkileşime girdiği (RT, mention, fav) saatleri tespit ettik. Çıkan sonuca göre saat 11:00 suları en aktif zaman dilimi olarak ortaya çıktı. Bu doğrultuda, #kediolsam etiketi 11:23'te başlatıldı.

2. ADIM: DOĞRU ETİKETİ BULMAK

Takipçi sayımız çok yüksek olmadığı için insanların gördükleri anda yazmak isteyecekleri ve takipçilerimiz yazdıkça onların takipçilerinin de katılacağı bir etiket bulmalıydık. Kampanyada verdiğimiz ödülü, takipçilerimizin profilini ve hesabın genel karakterini göz önüne alıp aynı zamanda yaratıcı ve eğlenceli bir şey bulmamız gerekiyordu. #kediolsam etiketinin bu ölçütlerin hepsini karşıladığını düşünerek kullanmaya karar verdik.

3. ADIM: DOĞRU MODELİ BULMAK

Vereceğimiz ödül ve kullanacağımız etiket belliydi ancak yarışmanın hangi modele göre yapılması gerektiği de önemli bir soruydu. Herkesin kendini ifade ederek katılabileceği, kendiliğinden yayılacak ve ölçülebilir bir model olması önemliydi. Süre sınırı belirterek #kediolsam etiketiyle en çok tweet atan kişiye ödülü vereceğimizi duyurduk.

SONUÇ

11:23'başlayan ve 14:45'te TT listesine giren #kediolsam etiketi toplamda 2290 kez kullanıldı. 303 ayrı kullanıcı tarafından kullanılan etiket, listeye 10.sıradan girdi ve 15-20 dakika boyunca listede kaldı. Bu verilere ve hikâyenin geneline bakarak Twitter'da trending topic olmanın anatomisini şöyle özetleyebiliriz:

 • Küçük de olsa bir ödül verin. Vereceğiniz ödül takipçi kitlenize uygun olsun.
 • Zamanlama herşeydir. Doğru zamanda başlayın.
 • Yaratıcı ve eğlenceli bir etiket bulun. İnsanlarda görür görmez yazma isteği uyansın.
 • Mâkul aralıklarla tekrar edin. Bir kere duyuru yapıp işin ucunu bırakmayın. İnsanları usandırmayacak şekilde tekrarlar yapabilirsiniz. 
 • Yarışma yaparken herkesin kolayca anlayacağı ve sizin de kolayca ölçebileceğiniz bir modeli tercih edin.

Yorumlar

 1. Dostum ellerine sağlık.Güzel olmuş.Fakat emeğe saygı çerçevesinde bilgiye ulaştığınız sitenin adını yazsanız güzel olur. Ecktr.com ve @ecktr yetkilisi olarak yaptığınızın doğru olmadığını belirtmek isterim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Açıkçası bilgilerin sitenizden alındığını bilmiyordum, ancak şimdi bakınca bana gönderilen ekran görüntüsünde site isminin yazdığını fark ettim. Dolayısıyla referans vermişiz aslında.


   Siz de bu yorumunuzla belitmiş oldunuz, teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound