Ne Olacak Bu Twitter'ın Hali?

Son birkaç ayda yarı sezgisel yarı verisel dayanaklarla farkına vardığımız bir gerçek geçtiğimiz günlerde Instagram'ın aktif kullanıcı sayısında Twitter'ı geçtiğine dair haberle artık tescillenmiş oldu.

[Güncelleme 17.12.2014] Etkileşim oranlarında da Instagram'ın Twitter'ı 50 kata kadar geçtiğine ilişkin veriler niceliksel üstünlüğün yanı sıra niteliksel üstünlüğün de Instagram'dan yana olduğunu gösteriyor.

Bu konuda Twitter'a kulak verecek olursak; kurucu ortaklardan Evan Williams geçtiğimiz hafta Fortune'a verdiği röportajda Twitter'ın etkisinin Instagram'la kıyaslanamayacağını, insanların dünyada olup biteni hâlâ ve en yoğun biçimde Twitter'dan takip ettiğini söylemiş. İki sosyal ağın elmayla portakal kadar farklı olduğunu ekleyerek aslında ortada bir rekabet olmadığını ima etmiş. Hatta "insanların Instagram'da birbirlerinin fotoğraflarına bakıyor olmaları umurumda bile değil / I don't give a shit!" diyerek kızgınlığını saklamaya da gerek duymamış.

Şu aşamada pek de haksız sayılmaz. Instagram henüz çok daha "light" veya magazinel bir ortam. Ne var ki Twitter'ın popülaritesini hızla arttırdığı ilk dönemlerde durum çok farklı değildi. Dolayısıyla rekabeti bu açıdan görmek orta-uzun vadede Twitter'ın hazırlıksız yakalanmasına neden olabilir. [Güncelleme sonu]


Twitter etkisini, cazibesini kısaca popülaritesini gerçekten kaybediyor mu?


Kısaca rakamlara bakarak başlayalım. Hali hazırda Twitter'ın 280+ milyon aktif kullanıcısı var. Facebook zaten rekabet dışı bir kategoride ve 1.3 milyarlık nüfusuyla neredeyse dünya üstünde İnternet erişimi olan her iki kişiden birini kapsar durumda. Twitter'ın hacim ve sosyal ağ dinamikleri gereği rakibi olabilecek Instagram ise 300 milyonu aşmış durumda. Tabi bu artışta Facebook tarafından satın alınmış olmanın etkisi büyük.

Tüm sosyal ağ kullanıcı sayıları için tıklayın. 

Sadece bu rakamlara bakmak elbette yeterli değil. Kullanıcı artış oranları da bu konuda önemli bir veri. Twitter maalesef bu alanda da pek iyi durumda değil. 3-4 yıl önce neredeyse her yıl ikiye katlanan artış oranı son bir yılda 40 milyonluk artışla sadece 15% seviyesinde kalmış durumda.

twitter kullanıcı artış oranı

Aynı dönemde Facebook ise yaklaşık 70 milyonluk bir artış sağlamış. Facebook'un zaten çok yüksek penetrasyonu olduğunu düşünürsek durum daha iyi anlaşılıyor.

Peki ne oldu da Twitter popülaritesini kaybeder hale geldi?

Bu durumun elbette birden fazla nedeni var. Kimisi ticari, kimisi UX temelli, kimisi ise Facebook'un Instagram'ı satın alması gibi konjonktürel. 

Benim bu süreçte fark ettiğim en büyük sorun ise Twitter gibi çok dinamik ve herkesin katılabildiği bir akışın sürüklediği bir mecrada fazlasıyla "kötü niyetli" uygulama olması. Bir noktaya kadar Twitter'ın bu uygulamalara bilerek izin verdiği düşünülüyordu ama gerek sahte hesapların artması, gerekse insanların gündemin bu robot uygulamalarca ele geçirilmesinden hiç hoşlanmaması durumu giderek kötüleştiriyor.

Türkiye'den birkaç örnek vermek gerekirse son birkaç ayda TT listesindeki traji-komik duruma bakabiliriz.Bu durum haftanın birkaç günü gerçekleşiyor ve doğal olarak hem güvenilirlik hem de ilgi çekici olma özelliğini kaybettiriyor.

Benzer şekilde bir etiketi (#) incelemek için içeriklere bakmak istediğinizde karşınıza sıklıkla şöyle bir manzara çıkıyor.


Etiketin içi adeta bir spam bombası ve kullanıcılar adına paylaşım yapan "kirli uygulamalar" ve "çakma fenomenler" durumu iyice saçma bir hale sokuyor. HürriyettenAlgı Operasyonu etiketinden bir örnek.Sonuç

Kullanıcının korunması herşeyden önce sosyal ağın kendi geleceği ve büyümeyi sürdürebilmesi için gerekli. Bunu yapmadığınız takdirde kullanıcı hızla uzaklaşacak ve işin kötüsü bir daha geri dönmeyecek şekilde başka bir mecraya bağlanacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound