Geleneksel Pazarlama Görücü Usulü, Dijital Pazarlama ise Aşk Evliliğidir

Yazının başlığını "Kapitalizmin Namusunu Dijital Pazarlama Kurtaracak" da koyabilirdim. Zira geleneksel pazarlama sığ ve yıkıcı kapitalizmin elinde, müşteriyi bırakın ahlaki yönden "insan" olarak görmeyi rasyonel yönden sürdürebilir bir tüketici olarak bile göremez halde.

Bunda şaşıracak ya da kızacak ne var diyebilirsiniz. İçinde yaşadığımız düzen buysa pazarlama da elini kirletmekten geri duramaz ya...

Ben hem "pazarı" dikkate alıp hem de "insanı" gözetebilecek bir pazarlamanın mümkün olduğunu, hatta bunun mecburi olduğunu düşünenlerdenim. Shared value veya thick value ya da radical management kavramlarını temel alan bu yaklaşım, sahiden entegre bir pazarlama paradigmasından bahseder. Elbette buradaki entegrasyon klasik pazarlama jargonundakinden farklı. Burada pazarlamanın entegre olduğu unsurlar toplum, çevre ve vicdandır.

Gelelim evlilik meselesine.

Dijital Pazarlama Neyi Farklı Yapmak Zorunda?


Aslına bakarsanız her şeyi! Geleneksel pazarlamanın ne kadar kusurlu, tek taraflı, sıkıcı ve çoğu zaman aptalca icra edildiğini düşünürsek dijital devrimin çocuklarının yaşadığı dünyada farklı olmak zorunluluğu daha iyi anlaşılır.

Genel olarak pazarlama faaliyetlerini (teoride ve pratikte) üretici ile tüketicinin uzun süreli, sağlam temellere dayanan ilişkisini tesis etme şeklinde tanımlarsak, evlilik müessesesi ile benzerliği ortaya çıkar.

Peki, geleneksel pazarlama neden görücü usulü evlilik olsun?

Görsel: Huffington Post

Sözde evlenecek gençlerin (genellikle genç kızın) faydası, mutluluğu düşünülüyordur. Konuşmalarda hayırlı kısmetin hasletleri ballandıra ballandıra anlatılır. Maddi durumunun iyiliğinden, kötü alışkanlıklarının olmamasına kadar çeşitli özellikleri ortaya serilir ve bu özelliklerin vaat ettiği faydalara vurgu yapılır.

Oysa bırakın kendilerinin fikrini almayı, en ufak bir itiraz şansı bile tanınmaz. Büyüklerin uygun buldukları, istedikleri şey zaten onlar için de iyidir. Gençlere hiçbir tercih hakkı tanınmaksızın, bir oldu bitti içinde iş bitirilir. Birbirinden cazip hediyelerle de gelinin ve gerekiyorsa ailesinin aklı iyice çelinir, sonuçta kendileri için hayırlı bir sonuç olduğu hissi verilir.

Temel düstur, "bizim işimize geldiği sürece, sizin başınıza ne geldiği önemli değil" şeklinde ortaya çıkar.

Tanıdık gelmiyor mu?

Kapitalizmin Namusunu Dijital Pazarlama Kurtaracak


Aşk evliliğinde herkes kendi isteklerine göre tercih yapar. Bu konuda herhangi bir dayatma söz konusu değildir. Günde elli defa olmak üzere yıllar boyunca "şununla evlen" "evde kaldın" "bu kısmeti kaçırma" mesajlarının taciziyle değil, kendi iyiliği için neyin doğru olduğuna karar verebilir. Aşık olduğu kişiyle ilgili birileri mutlaka övücü konuşmalar yapacaktır, ama bu konuşmalar onun baştan eğilim gösterdiği kişiyle alakalı olacaktır. Ayrıca istemezse bu konuşmaları yapanların da sesini kısabilir.

Aşk evliliği söz konusu olduğunda taraflar birbirini memnun etmeye, iyi davranmaya, saygı göstermeye özen gösterirler. Bunu yapmazlarsa karşılıklı kaybedeceklerini bilirler. Birbirleri için değer yaratmaya, birbirlerine değer vermeye yönelirler. Aşkın sürmesi için tek taraflı, menfaate dayalı bir yaklaşımdan uzak durma mecburiyeti açıktır.

Değişen İnsan Değişen Pazarlama


Şurası açık ki pazarlama her geçen gün daha temiz, şeffaf, kişiselleştirilmiş, faydalı ve bütüncül olmak zorunda. Tüm iletişim kanallarının şekillenmesinde tüketici tercihi ağırlıklı hale geldikten, içeriğin büyük kısmını tüketici üretir olduktan ve en önemlisi tüketiciler birbirleriyle istedikleri zamanda ve şekilde iletişime geçebilmeye başladıktan sonra pazarlama da kaçınılmaz ve geri dönülmez şekilde değişmek zorunda.

Alt yapıyla üst yapı arasındaki ilişkinin, tüketici-üretici dialektiğinin giderek karmaşıklaştığı bir sosyo-ekonomik düzende sadece yöntem ve taktik değişikliğiyle yetinemeyiz. Zihniyetimizi, değerlerimizi ve paradigmamızı topyekun değiştirmek zorundayız.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound