Türklerin Emojiyle İmtihanı


Whatsapp yazışmalarını Emoji'ye boğanlardan mısınız yoksa kesseler"öpüş öpüş cimcik duduş" kullanmam diyenlerden mi?

En sık kullandığınız Emoji hangisi? Whatsapp kullanımında liderliğe oynayan biz Türkler acaba en çok hangilerini seviyoruz?

Facebook'u bile yıllar sonra beğen dışında bir etkileşim seçeneğine zorlayarak reaksiyon ikonlarını hayatımıza sokmasına neden olan emoji gerçeğini big-data trenine atlayarak takip edelim.

Dünyada Emoji Kullanımı

Yazıda kullandığım tüm veriler ve grafikler SwiftKey tarafından 16 ülkede, 1 milyar emoji içeren veri taranarak yapılmış araştırmaya dayanıyor. 

İlk olarak dünya genelindeki kullanıma dair birkaç veriye bakalım. İnsanların en çok kullandıkları emoji setleri (mutlu surat, kalp, üzgün surat vb.) ve kullanım yüzdeleri şöyle:


Mutlu suratların üzgün suratlara göre üç kat fazla kullanılması yazılı iletişimde insanların olumsuz duyguları/tepkileri biraz bastırdığına ya da bu noktada iletişimi yazılı sürdürmek istemediklerine işaret ediyor olabilir.

Diğer bir ilginç veri ise ülkelerin hangi emoji kategorisinde lider oldukları. Türkiye "mutlu yüzler" ve "insanlar" kategorisinde lider görünüyor. Yıllardır yapılan hiçbir ciddi mutluluk, gelişmişlik, hayat şartlarından memnuniyet vb. endeksinde sıralamaya giremezken bu Whatsapp neşesi nereden geliyor çözmek zor. 


Türklerin Emoji Kullanımı

İlk olarak şunu söyleyelim ki çok fazla emoji kullanıyor olsak da emoji çeşitliliğinde en alt sıradayız. Muhtemelen biraz tutucu ve kolaycı olmanın bir sonucu. Yoksa duygu durumumuz sadece sevin, üzül, kız gibi ana duygularla mı sınırlı? 

  • Türklerin en çok tercih ettiği ilk 10 emoji, tüm emoji kullanımının 57%'sini oluşturuyor.
  • 60.1% ile mutlu yüz kullanımında dünya lideriyiz. Yani her 10 emojili mesajdan 6'sı bu emojilerden birini içeriyor.
Ya içimizdeki çocuğu gerçekten yaşatıyoruz, ya da yazılı iletişimde fena halde iki yüzlü davranıyoruz. Belki de çaresizlikten neşemizi Whatsapp'ta bulmaya çalışıyoruz.
  • Alkol ve bağlantılı emoji kullanımında 0,09% (binde birden az) son sırada yer alıyoruz.
Bu durum kültürel kodların bire bir yansıması olarak kabul edilebilir. Hatta toplumun bu konuda normalde olduğundan biraz daha tutucu davrandığı bile söylenebilir.

  • 0,23% ile abur cubur temalı emoji kullanımında sonlardayız. En çok kullanılan abur cubur emojisi ise çikolata.
  • El işaretlerini kullanan ülkeler sıralamasında da 3,1% ile hayli gerilerdeyiz. Tercih ettiğimiz işaretler ise şunlar: 

  • Kedili videolara bayılmamıza rağmen bu hayvan sevgisinden çok komik bulmaya dayanıyor olmalı. Zira 0.11% ile hayvan temalı emojileri en az kullanan ülkeyiz. 
Bu tip bir araştırmanın sadece Türkiye'ye odaklanarak derinleştirilmiş bir versiyonunu yapmak kişisel ve kurumsal iletişim için oldukça ilginç sonuçlar ortaya koyabilir. Sosyal veri madencilerine duyurulur...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı