Instagram Hikayenize Nasıl Link EklersinizInstagram son dönemin en popüler sosyal ağı olmakla beraber, dijital pazarlamada etkin kullanılması diğerlerine göre zor bir mecra.

Bu durumun temel sebebi, Instagram'ın ödemeli reklamlar dışında organik trafik üretmeyi sağlayacak link paylaşımına izin vermemesi. 2016 sonunda yapılan güncellemeya kadar Instagram üstünde tıklanabilir link ekleyebildiğiniz tek alan profil (bio) alanıydı.

O tarihte sadece doğrulanmış (verified) hesaplar için, Instagram hikayelerine link ekleme özelliği gelmişti. Elbette dijital pazarlamayla uğraşanlar için bu büyük bir değişiklik değildi, zira marka/kurum hesaplarının çok azı doğrulanmış statüdedir. (Instagram hesabınızı doğrulama işleminin sizin tarafınızdan yapılacak bir müdahale ya da başvuruyla yapılması halen mümkün değil.)

Ancak bu durum Mayıs 2017'den itibaren değişmeye başladı. Instagram Hikayeleri'nin giderek daha yoğun kullanılmasından ötürü, platform artık bu alanda tıklanabilir link kullanmaya iznini tüm işletme (business) profillerine genişletmeye başladı. Henüz tüm işletme profillerinde aktif hale gelmese de, yakın zamanda ülke kısıtlaması olmadan açılması bekleniyor.


Instagram hikayenize link ekleme adımlarını kısaca göstermek gerekirse:


1. İşletme hesabınıza giriş yapıp bir hikaye başlatın. 

2. Eğer işletme hesabınızda link ekleme özelliği varsa, üst taraftaki seçeneklerde link ikonu çıkacaktır. 
3. Link ikonunu tıkladıktan sonra istediğiniz URL'yi ekleyebileceğiniz alanı göreceksiniz. Eklediğiniz URL'ye ait istatistikler henüz erişebilir değil. O yüzden tıklama sayılarını görebileceğiniz bir link eklemeniz faydalı olabilir. goo.gl veya bit.ly benzeri uygulamalar işe yarayacaktır. 
4. Linki ekledikten sonra, tıklanabilir olduğunu belirten yeni ikonu görmelisiniz.


5. Takipçiler eklediğiniz hikayenin alt kısmında "see more (devamını gör)" seçeneğini görecekler. Ekranı yukarı kaydırdıklarında ilgili sayfaya gitmiş olacaklar. Bu seçenek kimi zaman tam olarak görünmediği için, belirgin hale getirmek isteyebilirsiniz.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Onur Air Vakası: Bir Sosyal Medya Depremi

Dijital Pazarlama Stratejileri: Inbound / Outbound

e-WOM: Dijital Pazarlamanın Gizli Silahı